Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pejsci

3. 9. 2007
NEUZNANÁ PLEMENA PSŮ

Český strakatý pes

Z českých luhů a hájů představujeme tři zatím neuznaná plemena.
Prvním je český strakatý pes (dříve Horákův laboratorní pes), označovaný běžně jako strakáč. Plemeno bylo vyšlechtěno v padesátých letech 20. století kynologem Františkem Horákem ve fyziologickém ústavu v Praze. Plemeno není uznáno mezinárodní kynologickou organizací V současné době je stále málopočetné, přesto se chovatelská základna postupně rozšiřuje. Český strakatý pes se významně zasloužil o výzkum takových chorob jako epilepsie a dědičnost chudozubosti, i o založení strakatého zbarvení. Na jednom z českých strakatých psů byla v Česku provedena první transplantace ledviny.
Plemeno má přátelskou povahu, mírnou k lidem, psům i ostatním zvířatům. Je to pes nenáročný, vhodný k domu se zahradou i do bytu, velmi dobře se přizpůsobí svému majiteli. Jedná se o typického rodinného psa, lehce se učí, nemá sklon k dominanci. Protože je velmi vytrvalý a aktivní, vyniká v agility a dalších kynologických sportech.
Vzhled strakáče je atraktivní, působí živě a vesele. Existují dvě základní barevné varianty srsti, černo-žluto-bílá a hnědo-žluto-bílá. Základovou barvu (černou nebo hnědou) doplňuje grošování (žluté a hnědé či černé tečky v bílých plochách). Srst českého strakatého psa může být krátká i dlouhá.

Chodský pes

Chodský pes je české národní plemeno se zajímavou historií. Oficiálně vznikl v roce 1985, kdy ho zregeneroval ing. Jan Findejs. Již začátkem 20. století se však jeho hlava dostala do znaku českých skautů, ještě před tím ho maloval Mikoláš Aleš a Chodům pomáhal při práci snad již ve středověku.
Od roku 1985 je to oficiálně uznané české národní plemeno. Bylo šlechtěno tak, aby se co nejvíce podobal dochovaným vyobrazením, ale musel se také odlišit od již schválených plemen z jiných zemí. Barvu srsti má černou s rezavým pálením, dlouhá srst tvoří okolo krku hřívu. Střední velikost, temperament a učenlivost ho předurčují pro služební výcvik, výcvik záchranářský, agility, ale může najít své uplatnění i jako pes tažný nebo doprovodný.

Pražský krysařík
Je to společenské plemeno psa původem z České republiky. Ačkoliv je známé již asi od 8. století, stále se nestalo uznaným plemenem zařazeným do klasifikace FCI. Ale jeho oblíbenost v poslední letech stále stoupá a to nejen kvůli jeho roztomilé velikosti. Tento psík je velmi čilý a temperamentní. Vyniká svou ostražitostí, výborným čichem a láskou ke svému pánu.
Ve středověku byli chováni v domácnostech k chytání krys, potkanů a dalších hlodavců. Později, v době kanalizace, se ve městech stali domácími mazlíčky, ale na venkově stále plnili úkol chytat hlodavce a hlásit příchozí. Podle dobových vyobrazení byl pražský krysařík častým hostem při královských hostinách.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář