Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nový člen rodiny

3. 9. 2007

Nový člen rodiny I.

 

Rozhodli jste si pořídit pejska, konkrétně štěně? Stále však váháte nad tím, zda-li si pořídit Yorskhirského teriéra nebo Bernardýna? Čistokrevného psa, nebo křížence? Fenku nebo pejska? A co vlastně obnáší pořízení si štěněte? Tyto a mnoho obdobných otázek si pokládá stále více budoucích majitelů. Proto jsme pro Vás připravili první díl seriálu o tom, co obnáší mít doma čtyřnohého kamaráda.

 

 

První kroky při rozhodování pořídit si štěně

 

Následující otázky by Vám měli napovědět, nakolik jste opravdu přesvědčeni o tom, co obnáší mít doma pejska.

 

 

1. Zvážili jste své rozhodnutí s ostatními členy rodiny?

Výhodou zkušeného chovatele je, že ví co obnáší mít doma čtyřnohého kamaráda. Pokud si pořizujete svého prvního psa, dbejte na rady odborníků z tohoto oboru, tedy chovatelství. Dávejte také pozor na to, jestli někdo z Vaší rodiny netrpí alergií na psí srst.

2. Bude mít Váš pejsek ve Vašem bytě či domě dostatek prostoru?

Rozhodně nevhodné řešení je, pořizovat si do 1+1 dobrmana či jiné velké plemeno. Vaše obydlí musí být dostatečně prostorné pro zvolené plemeno. Zajisté si můžete pořídit např. Bernského salašnického psa, ale měli byste však mít zahradu.

3. Jste na tolik časově flexibilní, abyste se mohli pejskovi věnovat?

Vašeho pejska je třeba pravidelně venčit, krmit, cvičit ho, hrát si sním, pečovat o jeho zdraví.

4. Kolik času můžete pejskovi věnovat při procházkách?

Některá plemena vyžadují hodně pohybu (např. husky, border kolie, ale i Yorskhirský teriér). Pejska je potřeba minimálně 3x denně venčit, a to nejméně 15 – 20 minut.

5. Máte dostatek finančních prostředků na zajištění kvalitní péče pro pejska?

Mějte na mysli to, že musíte s pejskem pravidelně chodit na veterinární prohlídku (pravidelná vakcinace, stříhání drápků...atd.) a zajistit mu tak péči o jeho zdraví. Dalším faktem je, že abyste se vyvarovali různým nemocem svého pejska, je třeba mu zajistit kvalitní stravu, a ta také něco stojí. Pokud se rozhodnete pro dlouhosrsté plemeno (např. kolie, retrívr, irský setr, afghánský chrt….apod.), nezapomínejte na pravidelné zastřihování srsti, které poskytují psí salóny.
 


Zněly Vaše odpovědi ano? Pak můžeme přejít k dalšímu kroku, a sice zvolení vhodného pejska, který by se k Vám ideálně hodil.

 

 

Zvolení vhodného psa

 

Nyní je ta pravá chvíle zamyslet se, jakého že pejska to zvolit. A i zde si musíme zdůraznit několik faktů.1. Pořídit si pejska nebo fenu?

Samozřejmě všechno má své KLADY a ZÁPORY. O psech se říká, že jsou nezávislejší a dominantnější než feny, které se zase více zdržují u svého majitele. Stejně jako člověk, tak i pes má své pudy. Pokud si přejete, aby s Vámi sdílel domácnost pes, mějte na paměti že, bude-li se vyskytovat v okolí hárající fenka, pes to pozná. Proto ho mějte na vodítku. Může se totiž vytratit i na několik dní (toto spíše hrozí u „venkovských“ potulných psů). Přejete-li si v budoucnu založit spí rodinku, vyhrává samozřejmě fenka. Pamatujte však na to, že nekastrovaná fena 2 x do roka hárá (období, kdy se může stát březí – trvá okolo cca 2 až 3 týdnů). V tomto období mějte fenku na vodítku. Ve výbavě by neměly chybět plenkové kalhotky, zabráníte tak ušpinění věcí v bytě.

2. Čistokrevný pes, nebo kříženec?

U čistokrevného psa máte zajištěno, že všichni jeho předchůdci byly stejného původu. Přibližně je Vám známo, co můžete od daného plemene očekávat: vzhled, povahové vlastnosti, temperament, dispozice k určitým nemocem. Chcete-li se věnovat vystavování, pak zvolte pejska s PP (průkazem původu) tj. že znáte celý jejich rodokmen. U těchto pejsků se automaticky hlídá jejich zdravotní stav. Narozdíl od toho kříženec, který má odlišnou matku a otce. O křížencích se často říká, že jsou více odvážnější než čistokrevní psi. Ale i zde se nachází zápory. U kříženců se předem nemůžeme domnívat, jací budou vzhledově nebo jaké charakterové vlastnosti zdědí, nedá se vyloučit ani zděděná nemoc. Přesto jsou stejně skvělými společníky jako čistokrevní psíci.

3. Jaké plemeno zvolit?

Po celém světě pobíhá zhruba 400 druhů psích plemen. Pro každé toto plemeno je něco charakteristické. Např. do jaké skupiny se řadí – honiči, teriéři, lovecká plemena, pastevečtí psi, užitková či společenská plemena. Zde by se mohlo uplatnit přísloví : „co pes, to jiná povaha.“
Plemeno, které si zvolíte by mělo odpovídat Vaší nynější a budoucí situaci. Uvědomte si, jestli pejska chcete pouze na mazlení, nebo pro nějakou činnost (např. záchranářští psi, policejní psi, hlídací psi..apod.). Pamatujte také na velikost svého bytu. Bylo by nezodpovědné pořídit si velké plemeno do 1+1. Rozhodně si nepořizujte určité plemeno jenom z důvodů, že se Vám líbí nebo kvůli tomu, že si ho přejí Vaše děti. Předem než se rozhodnete jaké plemeno zvolit, informujte se u chovatelů či z odborných knížek. „Na jaké informace bych se měl(a) zaměřit?“, tak zní často otázka začínajících chovatelů. Na co je tedy důležité nezapomenout?

• Jaké váhy a výšky dosahuje?
• Jaký typ srsti má – dlouhosrstou nebo krátkosrstou?
• Kolik pohybu potřebuje?
• Jaké je vhodné prostředí pro zvolené plemeno?
• Má tendence k agresivitě vůči ostatním psům nebo dětem?
• Je vhodný k výcviku nebo je spíše „polehávač“?

 

V příštím díle se zaměříme na to, co je potřeba připravit než přineseme štěňátko domů a na samostatné přivítání nového člena Vaší rodiny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář