Jdi na obsah Jdi na menu
 


morčatka

4. 9. 2007

ODCHOV MLÁĎAT

podle Esther Verhoef-Verhallenové Encyklopedie králíků a hlodavců


které vydávají normálně. Na reakcích morčat poznáte, zda je samička v plodném období. Doba březosti je 58 – 75 dní, nejčastěji 68 dní. Samečka můžete nechat u mladých, ale většina chovatelů dává březí samičky zvlášť, protože se dosti rychle po narození mladých nechávají znovu nakrýt. Březost, vrh a kojení mláďat vyžaduje velké množství energie a je lepší, když mají samičky mladé jen dvakrát, nanejvýš třikrát do roka. Během březosti dopřejte samičce co nejvíce klidu. Pokuste se zabránit všemu, co by ji mohlo zneklidňovat, protože stres by mohl vést k předčasnému vržení mláďat. Na minimum omezte zvedání a zvedejte ji vždy velmi opatrně, aniž byste tlačili na břicho. U většiny morčat probíhá porod naštěstí velmi hladce, ale mohou vzniknout i problémy. „Miminka“ morčat jsou totiž při porodu relativně velká – váží průměrně 90 g . Samičky, které mají první mladé teprve když jim je více než jedenáct měsíců, mohou mít velké porodní bolesti. U morčat tohoto stáří nejsou už totiž pánevní kosti tak pružné jako u mladších morčat, což může bránit průchodu relativně velkých mláďat. Za ideální věk pro první vrh se považuje stáří od osmi do devíti měsíců. Řada chovatelů však doporučuje v první řadě dbát na kondici a hmotnost samice. Pokud má samice hmotnost přes 500g ve třech měsících a je v dobré kondici, je možno ji již nakrýt a tak se vyhnout možným problémům v pozdějším věku. Je nanejvýš vhodné však nepřekračovat věk 11 měsíců pro první vrh ! Morčata mají 1 – 6 mláďat (průměrně 2 – 4). Ta jsou při narození miniaturním „vydáním“ svých rodičů – jsou dokonale vyvinuta a umí téměř hned chodit. Jsou osrstěná, mají otevřené oči a vyvinutý chrup. Druhý až třetí den po narození již začínají přijímat tuhou stravu, mateřské mléko však potřebují až do věku přibližně čtyř týdnů. V závislosti na vývoji a kondici mohou být mláďata oddělena od matky ve věku 4 – 6 týdnů.


Ilustrační Foto: 


Druhy dlouhosrstých Morčat
(Jednoduchý popis bez doporučení na plemeno)


Sheltie

Sheltie je plemeno které má dlouhou,hedvábnou srst bez různých vírků a
lysinek .Může být jednobarevné i několikabarevné Ilustrační Foto:

Naše šelti<br>e .... ;o)

Coronet

Coronet je typově to stejné co "sheltie" akorát má na hlavě ( roztomilý
vírek) korunku . Foto v Galerii.

Merino

Merino je typ morčete z dlouhou kudrnatou srstí a má na hlavě též korunku.Foto:
Č<br>erná s červenou s bílou v korunce (Mláďě)

Peruánec

Tato rasa má srst na hlavě stejné délky jako ostatní dlouhosrstá plemena, ale z důvodu toho, že srst na tvářích není přilehlá jako u šeltie, ale odstává, působí delším dojmem. Dlouhá srst rostoucí za ušima přepadá dopředu přes oči a tvoří ofinu tzv. pony. Přes to, že jsou na kyčlích rozety (na každé kyčli jedna), nejsou často patrné => dlouhá srst to překrývá.Všechna srst od těchto rozet roste směrem k hlavě.Peruánec je tedy něco jako dlouhosrstá rozeta. Ilustrační foto:


Alpaka

Alpaka je totéž jako peruánec akorát v kudrnatém provedení . Těchto morčat je velice málo .
Ilustrační foto:
 

 

Knížky o morčatech


Základní informace o morčatech se kterými by se měl seznámit každý chovatel morčat. Napsala ji Katrin Behrendová. Rozeznávají se tu základní plemena morčat. Rady jak se o morče starat, uchopovat ho, co morče žere a co naopak jíst nesmí.Jsou tu i různé tipy a zajímavosti. Povídání a rady doprovází řada hezkých fotek.
Foto knížky:


Pěkná knížka o morčatech od Michaela Mettlera. Informace o chovu morčat a např. kapitola Morče z pohledu zoologa. Moc pěkné fotky jak malých tak dospělých morčat. Jsou tu zajímavé články doprovázené různými tabulkami.
Foto knížky:


Moc pěkně udělaná encyklopedie, která obsahuje: morčata, králíci, piskomilové, tarbíci, osmáci, burunduci, činčili, potkani, krysy, myši, atd. O každém tu je moc zajímavých informacích. Rozhodně tuto knížku doporučuju.
Foto knížky:


Tato knížka od Hans L. Schippers obsahuje zajímavé kapitoly jako anatomie, historie, Vitamíny, Dědičnost, bydlení atd. Jsou tu pěkné fotky. Tato kniha patří mezi sérii podařených..
Foto knížky:

 

Příbuzenstvo morčete domácího


Přestože se morčeti říká v jiných zemích spíše mořské, italské nebo jiné prasátko je snad každému jasné, že morče je hlodavec. Někteří přírodovědci však novými biochemickými vyšetřeními zjistili, že teoreticky ani morčata a jejich příbuzní nejsou ve skutečnosti hlodavci, ale vyvinuli se ze zcela jiných zvířat. Anatomická podobnost, zejména stavba chrupu, je způsobena souběžným vývojem na základě podobných životních podmínek, především shodného způsobu výživa (to je také u poloopic nebo vačnatců, kde se rovněž vyskytují hlodavé zuby, ačkoliv o žádné hlodavce nejde). Zde je ovšem považujme za hlodavce. V zoologickém systému stejně tvoří v rámci řádu hlodavců (Rodetia) uzavřenou, dobře vymezenou a na druhy bohatou skupinu, kterou nazýváme morčatovití (Caviomorpha). Mezi morčatovité řadíme i druhy, které vídáte v zoo. Je to např. největší z hlodavců kapybara vážící téměř 50 kg, pak mara stepní neboli "pampový zajíc", nutrie nebo aguti,jehož typické zbarvení používají pod označením aguti faktor divoké zbarvení domácího zvířete (také morčete). Také přímí předkové našeho domácího morčete aperea neboli divoké morče , dříve morče peruánské (Cavia aperea) má zbarvení aguti. Srst tohoto morčete je mnohem tvrdší než kožíšek jeho krotkých potomků. Lebka je delší a užší. Divoká morčata obývají suché travnaté oblasti na jihu a západě Jižní Ameriky. Tady také žije vzhledem i rozšířením podobné morče lasicovité (Galea musteloides). To se spíše podobá spíše bezocasé veverce či syslovi než lasici. Třetím druhem je morče malé (Microcavia australis). Komplet doplňuje dosti neznámé moko skalní (Kerodon rupestris). Toto neznámé zvíře se od morčat hodně liší, je to totiž velmi obratný lezec, který se svými pohyby spíše blíží veverkám.

čerpáno z knížky Morče od Michaela Mettlera
 

 

Údržba Morčete


Denní údržba

Tak určitě každý den ,vyměnit vodu,vyhodit zbytky nesnězené potravy popřípadě do prázdné misky ,, doplnit žrádlo
Dlouhosrstá morčata by se obden měla kartáčovat! Pozor na seno,vpichuje se dlouhosrsým morčatům do srsti a způsobuje plstění srsti a zánět kůže. Při špatné údržbě morčete ,nebo kotce se morčeti vyskytnou v srsti paraziti
a srst začne vypadávat.je to pro ně velice nepříjemné a bolestivé.

Týdení údržba = 1 za tyden

Určitě co by jednou za týden měla vyčistit klec.

Podle potřeby
Podle špinavosti morčátka by se mělo vykoupat,, když třeba hrozně zapáchá.
Jednou za měsíc až dva.

 

 

Původ morčete

Morče divoké neboli aperea žije v koloniích jako stepní zvíře, v travnatých a křovinatých krajích od nížin Argentiny až po vysokohorská údolí v Andách, kde vystupují až do výše 5000 metrů nad mořem. Vyhrabává si jednoduché zemní nory nebo obsazuje opuštěná doupata jiných zvířat. Morčata jsou normálně aktivní za soumraku a v noci, což je uchrání před dravými ptáky, jejichž oči je dovedou odhalit i ve vysoké trávě. Divoká morčata jsou také výborní skokani- mohou vyskočit až do výšky 1 metru. Morčata byla chována americkými domorodci už před 9000 lety a v některých oblastech se dokonce ještě chová. Morčata byla hojně využívána na maso a byla zabíjena i jako obětní dary. Tamní obyvatelé morčata chovali v příkopech u domů nebo přímo v domech. Už tehdy byly různé barevné typy. Černá morčata byla hned po narození zabíjena, protože černá údajně přinášela smůlu a byla to barva zlých démonů. Naše domácí morče pochází z morčete Cavia aperea porcellus. Na konci 16. Století byla morčata dovezena do Evropy holandskými mořeplavci s Jižní Ameriky. Teprve až v 19.století však byla morčata chována jako domácí zvířata a to především v Anglii. Velice populární se stala morčata až po druhé světové válce.Negativním následkem velkého zájmu o morčata bylo časté využívání k laboratorním pokusům.

Několik cizojazyčných pojmenování morčete
SLOVENSKY morča [morča] morče
ANGLICKY guinea pig [giny pig] prase za 1 guinei(měna)
NĚMECKY das Meerschweinchen [méršvajnchn] mořské prase
ŠPANĚLSKY Conejillo de Indias [conechijo de indias] indiánský králíček
FRANCOUZSKY Cochon d´Inde [kochon d ind] indiánský králík

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jméno

(Míša 888, 28. 3. 2013 13:26)

jméno pro morčátko např: Sissinka
Mě se líbí... ♥♥♥♥♥

IHNED PRECIST

(MYSPULE, 9. 11. 2007 21:13)

JO DOBRY RADA BYCH SE ZEPTALA NA OTAZKU JESTLI MUZU MIT SAMICKY V JEDNE KLECI SAMICKY TREBA KDYZ JEDNA BUDE MIT MLADY JESTLI JI JE NESNI PROSIM ODPOV2D